ból nadgarstka

Dlaczego boli nadgarstek? Możliwe przyczyny i leczenie

Nadgarstek może boleć z powodu urazu, takiego jak złamanie kości, zwichnięcie czy skręcenie. Wymagają one konsultacji z lekarzem. Ból nadgarstka może być również spowodowany sumującymi się mikrouszkodzeniami. Może do nich dojść w wyniku nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń, nadmiernego obciążenia treningowego, wad postawy.

Dlaczego boli nadgarstek? Poznaj możliwe przyczyny

Ból nadgarstka może być związany z tak zwanym zespołem cieśni nadgarstka. Poza dolegliwościami bólowymi odczuwamy także drętwienie palców. Zdarza się, że przedmioty wypadają z dłoni, ból promieniuje aż w kierunku barku.

Innym powodem bólu nadgarstka może być zapalenie ścięgien prostowników kciuka. Wówczas charakterystycznym objawem jest ból u podstawy kciuka i osłabiona siła chwytu.

Dolegliwości bólowe mogą także wiązać się z zapaleniem ścięgien zginaczy nadgarstka. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem ścięgna zginacza łokciowego nadgarstka pojawia się ból w obszarze podstawy 5 palca.

Kolejną przyczyną jest ganglion. W obszarze ścięgien i torebek stawowych zbiera się płyn.

Zdarza się również, że ból nadgarstka pojawia się w związku z zaburzeniami na poziomie kręgosłupa. Uszkodzenia w obrębie krążków międzykręgowych mogą skutkować bólami rzutującymi do kończyn, w tym do samej dłoni.

Ostry ból promieniujący do dłoni może być związany zespołem bolesnego barku.

Ból nadgarstka – diagnostyka i leczenie

Najważniejsza jest diagnostyka. W zależności od przyczyny, wydawane są odpowiednie zalecenia. Często bolesne miejsce w obrębie ręki ma być odciążone. Zadaniem rehabilitacji jest likwidacja stanu zapalnego i bólu. Terapia ma także na celu odtworzenie prawidłowego ruchu w stawie oraz pracę nad poprawą siły mięśniowej.

Lekarz i fizjoterapeuta określają czas powrotu nadgarstka do prawidłowego funkcjonowania.

Pacjent może ćwiczyć również w domu. Rehabilitacja w domu jest możliwa nie tylko w przypadku rehabilitacji pourazowej, ale również rehabilitacji neurologicznej, rehabilitacji uroginekologicznej czy też rehabilitacji po endoprotezie biodra i kolana.