Echo serca

Echo serca, EKG, test wysiłkowy – na czym polegają te badania?

Echo serca, elektrokardiografia i test wysiłkowy to badania kardiologiczne. Na czym polegają? Kiedy są potrzebne?

Echo serca

Echo serca to bezpieczne i bezbolesne badanie wykonywane u osób w dowolnym wieku. Do jego wykonania niezbędny jest aparat ultrasonograficzny. Wykorzystywane są w nim fale ultradźwiękowe. Po odbiciu od struktur serca obraz serca możemy zobaczyć na ekranie aparatu.

Echo serca jest badaniem, dzięki któremu możemy ocenić budowę i pracę mięśnia sercowego. W rezultacie, jesteśmy w stanie diagnozować i monitorować choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca, wady zastawek serca.

Echo serca – jakie są wskazania do wykonania badania?

Wskazania do badania echo serca to m.in. wyżej wymieniona niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze, ale również choroba wieńcowa, wady serca, zaburzenia rytmu serca, powikłania nadciśnienia tętniczego, choroby mięśnia sercowego. Badanie jest przydatne również w przypadku urazów i nowotworów serca czy też chorób naczyń.

EKG

EKG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie mające na celu ocenić pracę serca i wykryć ewentualne zaburzenia w tym zakresie. Na klatce piersiowej umieszcza się elektrody. Zbierają one z powierzchni ciała informacje o pracy serca. Między elektrodami występuje różnica napięcia. Dane uzyskiwane podczas badania zapisywane są na taśmie papieru do EKG.

EKG – jakie są wskazania do wykonania badania?

EKG wykonywane jest u osób z wcześniejszym rozpoznaniem choroby układu sercowo-naczyniowego i u osób z podejrzeniem tej choroby. EKG wykonywane jest także u osób zdrowych, bez objawów. W przypadku tej ostatniej grupy badanie ma na celu wykrycie ewentualnych bezobjawowych zmian występujących w układzie krążenia.

Test wysiłkowy

To tego badania niezbędna jest bieżnia lub cykloergometr. Test wysiłkowy wykonywany jest pod nadzorem lekarza. Zanim zostanie wykonane badanie, na klatce piersiowej umieszcza się elektrody, które są połączone z aparatem EKG. Pacjent ma również założony aparat do pomiaru ciśnienia. Badanie ma zadanie zbadać pracę serca w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Początkowo wysiłek jest niewielki, każdy kolejny etap jest już bardziej intensywny.

Wskazania do testu wysiłkowego to m.in. ocena zaawansowania choroby wieńcowej, diagnostyka bólów w klatce piersiowej i zaburzeń rytmu serca. Badanie wykonywane jest również jako kwalifikacja do badań inwazyjnych i rehabilitacji kardiologicznej.

Artykuł sponsorowany